faworyci listopada collage scaled scaled

Faworyci stycznia – propozycje meblowe na luty 2020

Zdarzają nam się takie meble, których tanio oddać nie chcemy, wcale nie chodzi tu o ich wartość rynkową, tylko o skradzione serce, które kupiliby Państwo razem z meblem…

Poniżej zestawienie naszych meblowych ulubieńców, którzy pojawili się w naszych zbiorach w styczniu i gdybyśmy mogli znaleźć im nowy, kochający i bezpieczny dom, to będziemy spełnieni. Ale! Potrzebujemy dowodów, że nabywcy są świadomi odpowiedzialności, której się podejmują, dlatego prosimy o przemyślane adopcje.

Zacznę od pozycji zdobywającej coraz większą popularność w modzie wnętrzarskiej, czyli od ściennego systemu półek, tym razem ze zgrabnym biureczkiem. W odmętach internetu podobne konstrukcje znajdą Państwo pod hasłami Cadovius wall system, Cadovius wall unit, Royal System. To modułowa konstrukcja, pozwalająca zaaranżować ścianę w spersonalizowany sposób, dzięki czemu bezproblemowo zmieścić można kilka rzędów książek, wystawić ozdobną ceramikę lub sztukę. Zestaw ten szczególnie zasługuje na uwagę przez piękne mosiężne pręty mocujące, które dodadzą splendoru we wnętrzu ze złotymi akcentami.

Para foteli Mr Olsen po pełnej renowacji przez nasz zespół Futureantiques.

Balloon lounge chair, Hans Olsen, 1955 foto właść. INTTERNO

Kolejną propozycją ze stycznia jest para duńskich foteli zaprojektowanych w 1958 dla CS Mobelfabrik przez Hansa Olsena, który studiował na Royal Danish Academy u samego Kaare Klinta wyróżniając się eksperymentami ze sklejkami i giętym drewnem. Model fotela Mr Olsen, znany również jako Model 800 Lounge Chair, to niezwykle nowoczesna propozycja fotela klubowego, który ani trochę nie wygląda na ponad 60 lat. Nie jesteśmy szczególnie oryginalni w tej obserwacji, bowiem z okazji 100 rocznicy urodzin Hansa Olsena marka Warm Nordic wznowiła produkcję tego fotela oferując go w okazyjnej cenie 2700 euro za wersję w niewegańskiej skórze… cóż tym razem może nie bardziej “eko” ale na pewno bardziej ekonomicznie – viva la vintage!
Skoro przybliżyłem już sylwetkę Hansa Olsena, to proszę koniecznie przyjrzeć się projektowi Balloon lounge chair z 1955 roku, który jest świetnym przykładem stylu duńczyka – odniesienia do klasycznych form potraktowane lekko, wręcz z dozą swoistego humoru.

Obiektem westchnień okazała się także włoska lampka w stylu Space Age – dwużarówkowy zgrabny grzybek mieniący się odcieniami bieli i pomarańczu. Jest to oczywiście podejście do space age-u rodem z Półwyspu Apenińskiego, do projektu wykorzystano szkło murano zapewniające niepowtarzalną strukturę masy. Ciekawostka dla Warszawiaków, szczególnie dla mieszkających w Śródmieściu, Muranów zawdzięcza swoją nazwę właśnie Włochowi Simone Giuseppe Belotti, u nas znany jako Józef Szymon Bellotti, który był nadwornym architektem zniesławionego Michała Korybuta Wiśniowieckiego i samego Jana III Sobieskiego. Otrzymał on od króla ziemię pod Warszawą, na której wybudował dwór nazwany Murano, niestety nie dotrwał on do naszych czasów, ale swoista pamiątka pozostaje.

Lampkę zobaczyć można na żywo w Sopocie, w Renowatorni Stodoła Inspiracji przy ul. Chopina 12. Przynajmniej dopóki się nie sprzeda! 😉

Do napisania za miesiąc!

Jakub Girjat


Similar Posts